Jsou Amíci rasisti?

Tenhle příspěvek měl být o jídle.

Pak o Američanech.

Pak o tom, jak se oblíkají.

Nebude asi ani o jednom. Spíš mám v hlavě spoustu věcí, a když už mám ten blog, tak proč je nevystavit veřejnosti/názorům ostatním? Taky si myslím, že názory jsou hodnotnější než fakta (fakta se dají dohledat, názory hůř (pokud nehledáte názory Cermana, tam je jasný, že se dané věci vysmál prakticky bez důvodu)).

Nejdřív chci znovu zdůraznit, že jsem v zapadákově. Prostě lidi tady vidí věci jinak než v LA, NY, DC, a prostě všech městech, který mají cool dvoupísmenkovou zkratku a seriál o kriminálce. Na druhou stranu to tady není zas tak malý, univerzita tady je dobrá a je tu hodně startupů.

 

Američani prostě přemýšlí jinak. A přemýšlí ještě jinak, než bylo moje očekávání toho „jinak“. Už jenom jejich „svoboda“. Mám pocit, že u nás na střední škole je člověk svobodnější v tom, co může a nemůže říct a udělat, než v US třeba v hospodě. Víte o nějakým slovu (který není sprostý), co se nemůže v ČR říkat? Ok, možná bychom řekli Cigán (Cikán pro Pražáky)… ale… řeší to někdo? Jasně, někdo vás s úsměvem opraví na „Rom“, ale thats all.

Tady je mysterious „N word“. Poprvé mi to trochu trvalo. Nigga.

To prostě nemůžete říct. Je to urážlivý a rasistický. A navíc, tady je VŠECHNO big deal. Proč? Rasisti existujou. Přemýšlel jsem, jestli jich tu třeba není víc, než u nás. Měl jsem ten pocit, ale pak jsem došel k tomu, že se o nich prostě víc ví. Proč? Dvě věci.

Zaprvé mají cíle. V ČR zas tolik těch cizinců není, a když jo, tak jsou často oblíbení tím, jak jsou jiní právě proto, že je jich tak málo. Pokud jste Vietnamci, tak se k vám lidi občas chovají hůř, pokud jste Romové, tak určitě. Pokud jste cokoliv jinýho, je dost možný, že jste oblíbení, a pokud navíc máte názory a snahu, můžete být politikem a každej si vás pamatuje (Feri). Ale jak často jsme s tím jako „bílá inteligence“ (je to debilní označení, ale fakt to jinak nejde) konfrontovaní? Moc ne, a když jo, tak se z toho stane viral post na FB.

To je ta druhá věc. Střední školy. Předpokládám, že většina lidí, co tohle čte je na vysoké, nebo jste ji studovali. Tzn. předtím jste byli na gymplu. To je dost výběr společnosti. To je důvod, proč se divíme, kdo volí Zemana. Američtí budoucí doktoři a ekonomové chodí díky systému školství (o kterým si BTW nemyslím, že je lepší než náš) na střední společně s instalatérama a elektrikářema. Tihle lidi jsou prostě častěji rasisti, slyší na populismus atd. Takže lidi v US víc vnímají, že ten problém tady je, znají osobně ty rasisty. To my nemáme.

Když se tyhle dvě věci spojí, tak celkem logicky vzniká opatrnost na některý výrazy. Na některý vtipy (navíc je tu samozřejmě ryze česká udělat vtip ze všeho)…

To v ČR moc neznáme.

Ale možná to vidím špatně, nevím. A jen tak, orientačně, kolik znáte opravdových rasistů? Já na žádnýho nepřišel.