Jaký je to v USA po volbách?

Tenhle příspěvek píšu dost z nějaký svýho nutkání se vyjádřit, ale taky protože mi dost lidí psalo ohledně toho, jak to teď v USA vypadá. Je celej o politice, takže koho to nezajímá, doporučuju přestat číst právě teď.

 

Jsem v USA od 16. srpna, takže tři měsíce. Za tu dobu jsem pochopil, že stát ve kterým žiju, je něco jako republikánská pevnost. Ale taky jsem částěčně pochopil (nebo si to aspoň myslím) jak se tady přemýšlí, co se týče politiky. Všechno, co budu dál psát jsou moje víc či míň podložený názory, nejsem odborník.

Fakta jsou takový, že za posledních sto let nebyla na území USA válka. Nepočítám útok na Pearl Harbor, protože to je Havaj (když se Američanů zeptáte, jestli byli někdy mimo státy, hodně jich odpoví že jo, na Havaji) a Aleutian Battle, stejnej důvod. Kromě toho se snažil jeden japonskej bombardér zapálit les v Oregonu, ale nepovedlo se mu to.

Co se týče Nebrasky, tak ta celkově žije v blahobytu. Mají jednu z nejvyšších minimálních mezd, 9 dolarů na hodinu. Mají jednu z nejnižších nezaměstatností, 3,2%. Ekonomická krize Nebrasku posílila, protože jídlo je potřeba pořád.

Hodně z místních bohužel moc necestuje. Když se jich ptám, kolik by tak stál výlet do Evropy, přestřelí čístlo cca dvojnásobně. Několik mých kamarádů se mě zeptalo, jestli zvládnu řídit, když se tu jezdí na druhé straně. (A byli fakt překvapení, když jsem řekl, že i u nás se jezdí vpravo.) O situaci v Sýrii toho moc neví, Krym už jsem tady někde zmiňoval, nicméně jo, mají pocit, že to bylo přece referendum, tak není důvod se na Rusko zlobit. Atd atd.

Včera jsme šli radši do kina, a když film skončil, tak akorát padaly rozhodující hlasy. Šli jsme asi s 10 kamarádama do baru, a ti byli překvapení, že mě to zajímá. Že znám politický problémy, o který se hraje. Ptali se mě proč to sleduju, vždyť to Česko neovlivní. Po tom, co jsem jim vysvětlil důsledky pro světovou politiku, NATO, bezpečí v Evropě atd. mi řekli, že nad tím vůbec nepřemýšleli. Zahraniční politika kandidátů pro ně nehrála žádnou roli při rozhodování, a vlastně je ani nezajímá.

 

Můj osobní pocit je, že jim chybí politický myšlení a schopnost opustit konkrétní kritérium (potraty), a vidět věc ve větším obrazu, kdy se začnou kandidáti teprve vybarvovat. Ale není se čemu divit! Jak jsem psal, neproběhla tu válka, žije se tu dobře. Politika je tu taky poměrně stabilní. Teď se podívejte, co se stalo v Česku/Evropě za posledních sto let. Už chápete?

Pak jsou tu samozřejmě lidi co se o všechno zajímají, sledují situaci a ví, o co jde. Dost z nich jsou menšiny, ale dost z nich jsou i bílí američani. Narození v Nebrasce. Takže ne, není to, že by to nešlo. Je to spíš o procentu lidí, kteří se o svět kolem sebe zajímají, a mají přehled o tom, co se děje. Jsem za takový lidi rád, a doufám, že jich bude v USA jenom víc.

 

K tomu co se tady děje: vstal jsem, šel do školy. Lidi nosí gym clothes, jako vždy. Mají obrovský batohy a v nich cisterny s vodou. Chodí do učeben o 20 minut dřív. Učitel mi i přes vítězství Trumpa poslal mail, ať nezapomenu na zítřejší test. Stejně jako včera a předevčírem.

Nevím, nic se nezměnilo, a já doufám, že ani nezmění. Jsou to jenom prezidentský volby. Tohle Nebrasku nerozhodí. Jo kdyby to byl fotbal…!