Honza

Honza na rok ve světě – jedeš taky?

Jak asi většina z mých přátel ví, tak od srpna 2016 studuju na University of Nebraska-Lincoln v USA. Na zdejší univerzitě jsem získal stipendium Paul Robitschek, které je určeno pro Čechy a Slováky studující na české vysoké škole. Jelikož se blíží deadline přihlášek (1. března), tak jsem se rozhodl s Vámi podělit o svoji zkušenost, a taky Vás možná trochu namotivovat se přihlásit na tento „life-changing“ program.

Každý rok probíhá dvoukolové výběrové řízení, kde vyberou 3-5 studentů, kterým pokryjí veškeré náklady na školné, ubytování, stravu, zpáteční letenku z Prahy do Lincolnu, pojištění a učebnice. Jediné co si musíte zaplatit je poplatek SEVIS a J-1 vízum.

O požadavcích a o celém procesu výběrového řízení si můžete přečíst blog Vašíka (vychází v nejbližších dnech), který je tady na Robitschkovi se mnou, nebo se mrkněte přímo na oficiální stránky UNL. Stačí jít na tento odkaz a nascroolovat na konec seznamu, kde je právě i Robitschek Scholarchip.

Já tady studuju obor International Business (stejný jako na domovské VŠE v Praze). V tomto článku proto budu popisovat svoje zkušenosti s business „major“, co z toho můžete vytřískat atd., jiné fakulty se ale mohou naprosto lišit! Zdejší fakulta businessu patří k těm nejlepším na Midwest, ale zároveň mezi nejlepší padesátku v celé Americe. Systém výuky je tu naprosto jiný od toho, co všichni známe z ČR. Nároky a objem látky jsou tu mnohem vyšší, drží se tu vysoké pracovní tempo během celého semestru, kde se musíte připravovat z hodiny na hodinu, odevzdávat eseje a do toho se učit na zkoušky, které tu probíhají celé 4 měsíce. Minulý semestr jsem měl jenom 4 „classes“ (Services Marketing, Organizational Behavior, Entrepreneurship and Decision Making, Logic & Critical Thinking), ale i ty se postaraly o to, že jsem trávil hodiny a hodiny v knihovně nad učebnicemi, případovými studiemi a semestrálními projekty.

V porovnáním s „Czechia :D“, se tu v business oborech klade velký důraz na použití naučené látky v praxi, proto jsme v téměř každé „class“ spolupracovali s nějakou zdejší firmou a dělali pro ně například marketingový plán, HR analýzu, nebo jsme pracovali na vlastním business plánu a na start-up soutěži jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je prezentovat svůj business plán reálným investorům. V Americe se razí individuální přístup od učitelů ke studentům, chtějí Vás poznat osobně a snaží se Vám pomoct dosáhnout těch nejlepších možných výsledků.

V tomto semestru jsem se přihlásil na stáž do „Advertising Agency“ zcela vedenou studenty. Hlavní je potřeba zmínit, že se mi to počítá jako „class“ za kredity. Moje pozice se jmenuje „Account Executive“ a obnáší veškerou komunikaci s klienty, vedení týmu kreativců a dávám pozor, aby vše klapalo tak, jak má. Také je tu možnost pracovat na kampusu, a přivydělat si tak například na cestování, dobrovolničit v nespočtu studentských organizacích, sportovat a zkrátka dělat to, co Vás opravdu baví a zajímá. Já jsem dělal například dobrovolníka na TEDx Lincoln, chodím na lezeckou stěnu, běžel jsem závod z Omahy do Lincolnu, účastním se setkání American Marketing Association, pracuju ve zdejším „Bookstoru“ atd. Tím vším Vám chci ukázat, že za ten rok v Nebrasce se toho dá stihnout opravdu hodně, změní se Vám pohled na svět, ujasníte si své životní cíle, a může Vám to pomoci k úspěchu ve všech směrech.

Pokud dovedete překonávat sami sebe, na rok opustit rodinu, přátelé, přítele/přítelkyni, jste otevření novým kulturám, zážitkům na celý život a váháte, jestli se přihlásit, tak tak určitě udělejte! Dnes je to přesně 6 měsíců od té doby, co jsem přijel do Lincolnu a s čistým svědomím můžu říct, že to je ta nejlepší zkušenost a privilegium v životě, kterému se mi dostalo. Ujasnil jsem si, jakým směrem se chci v budoucnu ubírat, jak v karierním, tak osobním životě, naučil jsem se více vážit sám sebe a získal přátelé na celý život.